Jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała na Facebooku i Instagramie?

Kasia Kowalczyk , 18 stycznia 2017

wielka-orkiestra-swiatecznej-pomocy-na-Facebooku-i-Instagramie25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami i mimo, że na ulicach miast nie ma już śladu po niedzielnych akcjach, to WOŚP nadal gra w social mediach. Już teraz wiadomo, że tegoroczna akcja jest rekordowa – i to nie tylko pod kątem zebranej kwoty, ale również zainteresowania w mediach, w tym oczywiście w społecznościówkach. Oprócz oficjalnej strony internetowej, fundacja pod nazwą „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” ma również swoje konta na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube, Google+, Pintereście i Snapchacie, a także na vlogu Jurka Owsiaka. Organizatorzy i tym razem zadbali o świetną obsługę swoich społecznościowych profili, prowadząc niezwykle aktywną komunikację z internautami.

Czytaj dalej

Wskaźniki polskich SaaSów B2B

Grzegorz Berezowski , 8 stycznia 2017

Kolejny wpis Michała Sadowskiego dotyczący wyników osiąganych przez prowadzony przez niego Brand24 skłonił mnie do porównania wybranych wskaźników efektywności i zastanowienia się, co wychodzi nam lepiej, a co gorzej. Nasze produkty należą w końcu do podobnej kategorii, mamy podobny model biznesowy i cel – globalne skalowanie. Zwykle nie jest łatwo znaleźć takie dane. Z drugiej strony możliwość porównania swoich wyników z benchmarkami rynkowymi czy konkurencją jest bardzo ciekawą lekcją. Postanowiłem więc, podzielić się też wynikami NapoleonCata w nadziei, że zachęci to innych przedstawicieli polskich SaaSowych, samoobsługowych rozwiązań B2B, działających w Polsce i za granicą, do podzielenia się swoimi danymi i stworzenia w ten sposób pełniejszego zestawu wskaźników pozwalających określić efektywność działań.

Czytaj dalej

Nowe opcje automatycznej moderacji treści na Facebooku

Kasia Kowalczyk , 3 stycznia 2017

automatyczna-moderacja-tresci-na-Facebooku-w-NapoleonCat

Będąc osobą odpowiedzialną za prowadzenie działań marketingowych w mediach społecznościowych zdajesz sobie sprawę, iż moderowanie treści na stronach na Facebooku jest jednym z bardziej wymagających i czasochłonnych zajęć. NapoleonCat ułatwia zarządzanie tym procesem, udostępniając swoim użytkownikom funkcję automatycznej moderacji treści. Umożliwia ona zdefiniowanie konkretnych działań wobec postów na stronie, komentarzy, prywatnych wiadomości oraz komentarzy do ukrytych postów na Facebooku. NapoleonCat może publikować odpowiedzi, przesyłać e-mailem pytania użytkowników do odpowiednich osób w firmie, czy np. kasować spam z komentarzy. Od dziś funkcja automoderacji została rozbudowana o kolejne opcje. Teraz istnieje możliwość ukrycia wybranych treści – zarówno na podstawie rodzaju kontentu, słów kluczowych które zawiera lub tych od konkretnego, wcześniej zdefiniowanego użytkownika.  Czytaj dalej

Społecznościowa skrzynka odbiorcza, czyli Inbox w NapoleonCat przeszedł redesign

Kasia Kowalczyk , 22 grudnia 2016

spolecznosciowa-skrzynka-odbiorcza-w-NapoleonCat

Społecznościowa skrzynka odbiorcza w NapoleonCat, ułatwiająca zarządzanie komunikacją w wielu kanałach społecznościowych jednocześnie, przeszła redesign. Teraz przegląd wątków jest bardziej przejrzysty, a moderowanie konwersacji jeszcze prostsze. Dodatkowo wprowadziliśmy nową funkcję – możliwość wysyłania notatek. Dzięki niej w błyskawiczny sposób, z poziomu NapoleonCata możesz skonsultować swoją odpowiedź na komentarz, wiadomość, czy post użytkownika z odpowiednią osobą w dziale lub firmie. Otrzyma ona email, a odpowiedź na niego pojawi się w Inboxie NapoleonCat’a.
Czytaj dalej

Ranking: najpopularniejsze drogerie i perfumerie na Facebooku

Kasia Kowalczyk , 14 grudnia 2016

perfumerie_drogerie_na_Facebooku_zdjecie-do-rankingu-NapoleonCat

Zbliżający się okres świąteczny, w którym tradycją stało się obdarowywanie bliskich prezentami, skłonił nas do analizy marek perfumerii i drogerii na Facebooku. W końcu kosmetyki i perfumy są bardzo często wybieranym upominkiem, a sklepy drogeryjno-kosmetyczne są w Polsce największym kanałem dystrybucji artykułów kosmetycznych (wynika z raportu PMR „Rynek dystrybucji artykułów kosmetycznych w Polsce 2015. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2015-2020). Rynek zdominowany jest przez sieci drogeryjne oraz franczyzowe, które sukcesywnie odbierają udział niezależnym placówkom. Postanowiliśmy sprawdzić, czy sytuacja rynkowa ma swoje odzwierciedlenie na Facebooku i które marki zyskały największą popularność.

Czytaj dalej

Jak zdobyć milion followersów na Instagramie nie będąc supermodelką, ani celebrytą – czyli sukces Suchara Codziennego

Kasia Kowalczyk , 7 grudnia 2016

Suchar Codzienny_header

Suchar Codzienny to król “polskiego” Instagrama, którego pod względem liczby obserwujących wyprzedza jedynie światowa gwiazda futbolu – Robert Lewandowski. Jak zdobyli ponad półtoramilionową rzeszę fanów w mediach społecznościowych i z jakimi wyzwaniami muszą się na codzień mierzyć? O tym rozmawiamy z trzyosobowym zespołem stojącym za tym projektem, który, niczym Daft Punk i DJ Shadow, pilnie strzeże swojej prywatności.

 

Czytaj dalej

Ranking: najpopularniejsze marki elektroniczne na Facebooku w Polsce

Kasia Kowalczyk , 7 grudnia 2016

Ranking najpopularniejszych marek elektronicznych na Facebooku w Polsce otwiera Samsung, deklasując konkurentów. Strona @Samsung Polska zgromadziła już prawie 1.4 mln fanów, zaś @Telefony Samsung zbliża się do granicy 1 mln. Na trzecim miejscu uplasowała się strona @PlayStation Polska, lubiana przez ponad pół miliona użytkowników Facebooka. Wśród top10 najpopularniejszych marek znalazły się również: Lenovo, Intel, Sony (ze stronami @Sony Mobile PL oraz @Sony Polska), Nikon, Xbox oraz LG.

top10_ranking_najpopularniejszych_marek_elektronicznych_na_Facebooku_listopad2016_analityka Facebooka_w_NapoleonCat

Czytaj dalej

Użytkownicy Instagrama w Polsce – listopad 2016

Kasia Kowalczyk , 2 grudnia 2016

W Polsce z Instagrama korzysta już 2.9M użytkowników. To o pół miliona więcej niż w sierpniu 2016.

Nadal zdecydowaną większość, bo aż 62%, stanowią kobiety.

Wśród instagramowiczów w Polsce obserwujemy spadek udziału najmłodszej grupy. W sierpniu 2016 użytkownicy w przedziale wiekowym 13-17 stanowili 28%, zaś w listopadzie b.r. – 25% wszystkich userów. W ciągu 3 ostatnich miesięcy przybyło natomiast użytkowników pomiędzy 18-24 rokiem życia. W listopadzie ich udział wynosił 45% i jest to najliczniejsza grupa osób korzystających z Instagrama w Polsce.

Instagram users in Poland-November 2016_Instagram user demographics in Poland_Instagram analytics in NapoleonCat_uzytkownicy instagrama w polsce 2016

Czytaj dalej

Ranking: Najpopularniejsze polskie marki jubilerskie na Instagramie

Kasia Kowalczyk , 30 listopada 2016

Wielkimi krokami wkraczamy w okres przedświąteczny, wir przygotowań i zakupowe szaleństwo. Jednym z bardzo częstych pomysłów na prezent jest biżuteria. Złota, srebrna, z bursztynu, drewna, z dodatkiem żywicy… Autorstwa indywidualnych artystów i dużych firm jubilerskich, wykonana ręcznie lub z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań… Jakakolwiek by nie była – zdobi osobę, cieszy oko. Specjalne świąteczne kolekcje biżuterii stały się już tradycją firm jubilerskich. Postanowiliśmy przyjrzeć się, jak polskie marki z tej branży radzą sobie na Instagramie.
Rodzime brandy jubilerskie świetnie radzą sobie w mediach społecznościowych, w oryginalny sposób promując swoje produkty, inwestując w wysokiej jakości zdjęcia i filmy oraz dbając o dobre relacje z klientami. Poniżej prezentujemy zestawienie 10 najpopularniejszych kont polskich marek jubilerskich na Instagramie.

polskie marki jubilerskie_bizuteria na Instagramie_ranking_analityka Instagrama w NapoleonCat

Czytaj dalej