Nowa funkcjonalność: oznaczanie użytkowników w odpowiedzi

Grzegorz Berezowski , 2 lutego 2018

Niedawne zmiany algorytmu Facebooka odpowiedzialnego za wyświetlanie treści użytkownikom tego serwisu oznaczają, iż faworyzowane będą te treści, które budzą dyskusje, czyli  skłaniają do ich komentowania, a nie jedynie „like’owania”. Takie treści mogą liczyć na wyższy zasięg organiczny. Tym ważniejsze zatem staje się aktywne angażowanie użytkowników i wciąganie ich do dyskusji.

 

Przez ostatnie tygodnie pracowaliśmy nad funkcjonalnością, której jednym z celów jest właśnie budowanie takiego zaangażowania. Od dziś możesz bowiem oznaczać użytkowników Facebooka w odpowiedziach publikowanych z poziomu NapoleonCatowego Inboxa.

 

 

W efekcie, użytkownik otrzyma na Facebooku natychmiastowe powiadomienie o udzielonej przez Ciebie odpowiedzi, co skłoni go do ponownego zaangażowania się w dyskusję. A jeśli jego wiadomość dotyczyła produktu, reklamacji czy innego tematu związanego z obsługą klienta, dzięki oznaczeniu i powiadomieniu, Twój (potencjalny) klient zostanie sprawniej obsłużony.

 

Aby oznaczyć użytkownika w odpowiedzi, wystarczy, że wpiszesz znak „@„. Wówczas pojawi się lista, osób biorących udział w aktualnej dyskusji, z której będziesz mógł wybrać interesującego Ciebie użytkownika – osobę prywatną bądź stronę.

 

Mam nadzieję, że dzięki tej funkcjonalności, Twoje działania na Facebooku staną się jeszcze skuteczniejsze, a praca z NapoleonCatem – przyjemniejsza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, uwagi bądź sugestie dotyczące innych funkcjonalności naszej aplikacji, podziel się nimi z nami pisząc na hello@napoleoncat.com.

Zasięgi organiczne na Facebooku – druga część analizy

Grzegorz Berezowski , 3 grudnia 2017

Dwa tygodnie temu opublikowaliśmy wyniki analizy stu największych polskich stron blogów na Facebooku, która pokazała znaczący spadek zasięgów organicznych tych stron. Aby uzupełnić ten obraz, postanowiliśmy przyjrzeć się także mniejszym stronom. Podzieliliśmy je na dwie grupy – od tysiąca do 10 tysięcy fanów oraz od 10 do 100 tysięcy fanów. Łącznie były to niemal dwa tysiące stron , które, podobnie jak poprzednio, przeanalizowaliśmy na przestrzeni od 02 sierpnia do 19 listopada br, czyli 110 dni. W tym czasie na badanych stronach opublikowane zostały 94 tysiące postów, które wygenerowały niemal 9 milionów interakcji. Okazuje się, że dla tych dwóch grup wyniki różnią się znacząco.

Czytaj dalej

Spadek zasięgów na Facebooku – badanie

Grzegorz Berezowski , 21 listopada 2017

W październiku branżą social media wstrząsnął artykuł opublikowany przez Słowacką firmę, która opisała efekty, jakie przyniosło eksperymentalne wprowadzenie w kilku krajach zmian w wyświetlaniu postów stron na Facebooku. Serwis testował rozwiązanie, w którym wszystkie posty publikowane przez strony, zostały przeniesione z głównego feedu do osobnego, nazwanego „Explore Feed”. W efekcie nastąpił drastyczny spadek zasięgów organicznych postów publikowanych przez strony. Facebook dosyć szybko odniósł się do tych danych informując, iż był to tylko jeden z wielu testów różnych rozwiązań, które firma stale prowadzi i w najbliższym czasie nie planują wdrożenia takiego rozwiązania. Temat spadających zasięgów organicznych jest jednak stale obecny w rozmowach marketerów zajmujących się Facebookiem. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, jak sytuacja wygląda w Polsce. Wyniki tej analizy nie pozostawiają złudzeń. Czytaj dalej

Najlepsze dni i godziny publikacji na Facebooku w branży motoryzacyjnej

Kasia Kowalczyk , 2 listopada 2017

najlepsze dni i godziny publikacji na facebooku w branzy motoryzacyjnej

Facebook cieszy się ogromnym zainteresowaniem w branży motoryzacyjnej – i to zarówno ze strony miłośników czterech kółek, jak i samych marek. W lutym tego roku sprawdzaliśmy, które marki cieszą się największą popularnością na Facebooku. Wśród najbardziej lubianych wówczas znalazły się strony: Audi Polska, Kia Motors Polska, BMW Polska, Mercedes-Benz Polska oraz Hyundai Polska.

Teraz postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda rozkład godzinowy i dzienny publikacji administratorów stron producentów samochodów oraz zaangażowanie użytkowników Facebooka (wyrażone w postaci polubień i innych reakcji, komentarzy do treści, udostępnień i innych interakcji z nimi). Porównaliśmy zatem, kiedy najczęściej pojawiają się nowe posty na stronach producentów, a kiedy miłośnicy czterech kółek najchętniej angażują się w te treści. Przeanalizowaliśmy prawie 14 tysięcy postów opublikowanych przez lokalne strony ponad 30 marek motoryzacyjnych w okresie 1. stycznia 2016 – 20. października 2017 (czyli posty z prawie 2 lat).

Czytaj dalej

Jak mierzyć efektywność pracy social media moderatorów

Kasia Kowalczyk , 23 października 2017

raporty-moderatorow-anlityka-mediow-spolecznosciowych-w-NapoleonCat

Każda firma, chcąca angażować i pogłębiać relacje z obecnymi klientami oraz pozyskiwać nowych, nieustannie szuka, testuje i wdraża nowe kanały marketingowe. Wiele organizacji już od dawna z sukcesem używa mediów społecznościowych. I to nie tylko do celów promocyjnych, ale również do generowania leadów, jako kanał wspierający obsługę klienta, czy źródło pozyskiwania informacji o potrzebach swojej grupy docelowej, pomysłach i sugestiach klientów. Jednakże, nadal wiele biznesów ma problem w zaplanowaniu skutecznej strategii, a przede wszystkim właściwym rozliczaniu efektywności działań w social mediach. Dla niektórych nie lada wyzwaniem okazuje się już samo dobranie odpowiednich osób do obsługi firmowych kanałów społecznościowych lub nawet decyzja, czy stworzyć taki zespół w ramach obecnych struktur, czy też zlecać prowadzenie działań w mediach społecznościowych na zewnątrz.

Niezależnie od tego, czy posiadasz własny zespół, współpracujesz z agencją zewnętrzną, czy freelancerami, niezwykle istotne jest, by umieć weryfikować efekty ich pracy. Z pomocą przychodzą narzędzia do zarządzania mediami społecznościowymi. Niektóre z nich, np. NapoleonCat, oferują społecznościowe skrzynki odbiorcze, pozwalające na zarządzanie treściami pochodzącymi z różnych platform. NapoleonCat udostępnia nie tylko wgląd w te treści, ale również możliwość ich moderacji, a od teraz również raportowania efektów pracy każdego z moderatorów. Dzięki temu możesz szybko sprawdzić, kto świetnie sobie radzi, a kto potrzebuje dodatkowego wsparcia, jaki jest średni czas reakcji na zapytania Twoich fanów i followersów itp. Możesz zatem zdefiniować wskaźniki KPI dla swoich moderatorów i regularnie śledzić ich stopień realizacji. I nie chodzi tu tylko o kontrolę pracy Twojego zespołu, ale również o szukanie sposobów na optymalizację i podniesienie efektywności ich działań. Dzięki raportom moderatorów oraz aktywności w społecznościowej skrzynce odbiorczej będziesz mógł sprawdzić, które obszary wymagają poprawy, a dzięki ich ulepszeniu osiągać lepsze wyniki z działań w social mediach.

 

Czytaj dalej

Nowe raporty dla profili na Instagramie

Kasia Kowalczyk , 12 października 2017

Analityka Instagrama i mediów społecznościowych. Raporty dla profili na Instagramie w NapoleonCat

Ostatnio sporo się działo w naszym narzędziu wokół raportów dla dowolnych profili w mediach społecznościowych. Wprowadziliśmy bowiem nowy moduł (Raporty BETA), który umożliwia nie tylko generowanie bardziej rozbudowanych i atrakcyjnych wizualnie raportów, ale również udostępnia nowe funkcje, tj. generowanie podobnych raportów na podstawie zapisanych szablonów, czy też automatyczne wysyłanie cyklicznych raportów na wskazane adresy email. Od dziś w module tym można również generować nowe raporty dla profili na Instagramie – zarówno dla kont własnych, aajk również dowolnego publicznie dostępnego profilu, np. konkurencji, czy influencerów.

Czytaj dalej

Nowe raporty porównawcze dla stron konkurencji na Facebooku

Kasia Kowalczyk , 19 września 2017

Umiejętność obserwowania i analizowania działań konkurencji w mediach społecznościowych jest niezwykle ważną kwestią w marketingu. Kanały społecznościowe firm konkurencyjnych są cennym źródłem informacji – o ich planach rozwojowych, priorytetach, przyjętej strategii biznesowej. Są również skarbnicą wiedzy o potrzebach, pomysłach i opiniach naszej grupy docelowej. Mogą być zatem źródłem pozyskiwania inspiracji, które pozwolą na poprawę jakości Twoich produktów, czy usług. Analiza konkurencji pozwala również zaobserwować panujące trendy, testować wdrażane przez nich rozwiązania, uczyć się na ich błędach. Więcej szczegółów o tym, w jaki sposób śledzić działania rynkowych rywali na Facebooku, znajdziesz w jednym z naszych ostatnich artykułów na naszym blogu.
Zarówno analiza, jak i raportowanie działań konkurencji może okazać się zajęciem czasochłonnym. Dlatego też postanowiliśmy zautomatyzować ten proces, wprowadzając do NapoleonCata możliwość automatycznego generowania cyklicznych raportów porównawczych dla stron konkurencji na Facebooku. Dodatkowo zmieniliśmy również ich wygląd, czyniąc je bardziej czytelnymi.

Czytaj dalej

Moderacja kanałów YouTube dostępna w NapoleonCat

Kasia Kowalczyk , 8 września 2017

Stało się! Od dziś w skrzynce odbiorczej NapoleonCata, oprócz wiadomości z Facebooka, Twittera, Instagrama i Messengera, znajdziesz również te z YouTube – przy pomocy Inboxa możesz moderować komentarze subskrybentów zarządzanych przez Ciebie kanałów. Wystarczy dodać je do Inboxa i włączyć pobieranie treści, korzystając z żółtego przełącznika umieszczonego przy nazwie kanału. Użytkownicy, którzy mieli już podłączone do NapoleonCata zarządzane kanały na YouTube, automatycznie zobaczą je na liście profili dostępnych w Inboxie.

moderacja kanałów YouTube w skrzynce odbiorczej NapoleonCat

 

Czytaj dalej

Najpopularniejsze blogi podróżnicze na Facebooku i Instagramie w Polsce

Kasia Kowalczyk , 23 sierpnia 2017

Ranking najpopularniejszych blogów podróżniczych na Facebooku i Instagramie

 

W drugiej połowie lipca sprawdzaliśmy, jak radzi sobie branża turystyczna na Facebooku. Opracowaliśmy wówczas ranking najpopularniejszych stron związanych z turystyką wyjazdową oraz najbardziej lubianych biur podróży. W lipcowym zestawieniu nie zostały jednak uwzględnione blogi podróżnicze, a to właśnie one są często źródłem inspiracji i informacji o ciekawych kierunkach i miejscach wartych zobaczenia. Dlatego też dzisiejszy ranking został w całości poświęcony właśnie im. Przyjrzeliśmy się, które z nich cieszą się największym zainteresowaniem użytkowników Facebooka, a które zdobyły największą popularność na Instagramie.

Czytaj dalej

Jak monitorować konkurencję na Facebooku

Kasia Kowalczyk , 18 sierpnia 2017

 

Biznes jest trochę jak sport – najważniejsze, żeby cały czas pozostać w grze. Jednak najbardziej satysfakcjonujące są sukcesy i oczywiście wygrana. W biznesie, podobnie jak w sporcie, niezwykle istotna jest również znajomość konkurencji – wiedza nad czym pracują, jakie mają plany, jakie są ich silne i słabe strony, jak jest ich strategia działania, jakie stosują taktyki. Konkurencja jest skarbnicą danych marketingowych. Monitorując ich działania i ich wyniki możesz lepiej poznać odbiorców i ich potrzeby oraz skuteczne sposoby komunikacji z nimi. Dotyczy to również działań w mediach społecznościowych. Na szczęście istnieją łatwe sposoby na badania konkurencji i analizowania osiąganych przez nich rezultatów.

Czytaj dalej