Marketing na Instagramie – jak i co mierzyć?

Zosia Górska , 7 listopada 2018

Instagram zaczyna dojrzewać do potrzeb i oczekiwań marketerów. Ale czy umiemy już oceniać skuteczność prowadzonych tam działań?

 

Jeszcze do niedawna Instagram traktowany był jako dodatkowe narzędzie w kampaniach zaplanowanych głównie z myślą o Facebooku.

Nic dziwnego – w końcu to Facebook dostarcza całego arsenału narzędzi do promocji, umożliwia precyzyjne targetowanie i dostarcza danych pozwalających mierzyć skuteczność działań.

Ale w ciągu ostatnich kilku lat Instagram zaczął dojrzewać do oczekiwań biznesowych użytkowników aplikacji.

 

 

W czerwcu 2018 r. potwierdziło się, że korzysta z niego już miliard aktywnych użytkowników, zaś ich liczba przyrasta o 5% co kwartał (zdecydowanie szybciej niż Facebookowi). W dodatku zyskały na popularności nowe “gadżety” instagramowe, jak chociażby Insta Stories, z których dziennie korzysta już 400 milionów użytkowników czy linkujące bezpośrednio do klepu online shoppable posts.

 

Według aktualizowanych na bieżąco danych NapoleonCat, w październiku 2018 blisko 6,5 miliona polskich użytkowników korzystało z Instagrama. To już prawie 17% populacji!

 

Podobnie jak na świecie, platforma zdominowana jest młodsze grupy wiekowe. Największą stanowi 2,3 miliona osób w wieku 18-24.

 

Dość zdecydowaną większość stanowią kobiety.

 

 

 

Coraz więcej marek chce więc wypróbować swoich sił na Instagramie – już nie tylko “obok” innych aktywności, ale traktując ten kanał jako strategiczny. Przykładem skuteczności takiego podejścia jest chociażby globalny sukces marki Glossier, która była jednym z beta testerów nowych, wspierających e-commerce funkcjonalności na Instagramie.

 

Ale przecież nie tylko marki z segmentów beauty i fashion czy celebryci mają szansę podbić serca użytkowników Instagrama.

Testując różne podejścia możemy teraz zarówno zbudować świadomość nowej marki jak i zyskać nowe źródło jakościowych leadów korzystając z Insta Stories czy shoppable posts

 

 

 

Jak mierzyć kampanie na Instagramie, by móc oszacować ROI?

 

Zebraliśmy pięć najbardziej podstawowych pytań, jakie zadają sobie marketerzy planując działania na Instagramie. Na każde z nich można znaleźć odpowiedź, o ile wiemy na które wskaźniki zwracać uwagę i jak je mierzyć.

 

 1. Ilu użytkowników widzi treści, które zamieszczam na Instagramie?

  Co mierzymy: zasięg i liczbę followers

 

Liczba followersów ma znaczenie nie tylko dla weryfikacji czy nasza marka jest wystarczająco cool. Przykładowo, kiedy przeanalizujemy ich przyrost w określonym czasie, możemy zidentyfikować te aktywności, które poza chwilowym zaangażowaniem pozyskały dla nas stałych obserwujących.

 

Jest jeszcze lepiej gdy patrzymy na zasięg, bo to znacznie dokładniejsza informacja o liczbie osób, które widziały publikowane przez nas treści. Zespoły korzystające z NapoleonCat mają dodatkowo dostęp do danych na temat demografii użytkowników, którzy mieli styczność z naszym postem czy kampanią w danym dniu. Dzięki temu mogą znacznie lepiej określić do ilu osób docierają w wyznaczonych przez siebie grupach docelowych, a co za tym idzie lepiej określić czy treści które są im serwowane na Instagramie są wystarczająco angażujące.

 

 1. Czy mój content wystarczająco angażuje użytkowników Instagrama?

  Co mierzymy: liczbę dziennych interakcji, engagement rate, zaangażowanie dla danego posta

 

Zaangażowanie to ciekawszy wyznacznik niż liczba followersów, bo pokazuje czy publikowane treści były na tyle interesujące dla użytkowników, że odciągnęły ich od codziennych zadań. Jeśli udało Ci się wywołać serduszko lub komentarz, jest większa szansa, że użytkownicy “popłyną dalej na tej fali” i dokonają zakupu. Jak więc mierzyć zaangażowanie na Instagramie?

 

Po pierwsze, możesz popatrzeć na liczbę interakcji w danym dniu i zastanowić się co wpłynęło na wzrost lub spadek aktywności wokół Twoich postów.

 

 

Po drugie, możesz przeanalizować średni engagement rate (liczba interakcji podzielona przez liczbę followersów w danym dniu) na tle liczby opublikowanych postów.

 

 

Chcesz porównać skuteczność punktowych aktywności? Spójrz na zaangażowanie jakie wygenerowały poszczególne posty.

 

 

Korzystając z NapoleonCat, możesz nie tylko mierzyć zaangażowanie wokół Twojego profilu czy kampanii, ale też śledzić postępy konkurentów i inspirujące branżowe benchmarki.

 

 1. Czy moje działania na Instagramie przekładają się na konwersje?

  Co mierzymy: kliknięcia w przyciski akcji

 

Instagram nie ma opinii platformy generującej leady. Jest tak głównie dlatego, że platforma nie daje możliwości linkowania do zewnętrznych stron z poziomu treści posta. Wielu blogerów płynnie posługujących się Instagramem radziło sobie z tym ręcznie przekierowując użytkowników do stale aktualizowanego linka w profilu.

 

 

Instagram oferuje dziś wiele innych możliwości linkowania, a co za tym idzie, generowania konwersji. Poza linkowaniem do zewnętrznych platform z Insta Stories czy kampaniami płatnymi pozwalającymi kierować ruch z Instagrama na zewnętrzne landing page’e, pojawiły się też bardzo przydatne w kampaniach e-commerce posty ‘shoppable’. Te ostatnio ostatnio zaczął wykorzystywać chociażby największy polski sklep odzieżowy, Showroom.

 

W NapoleonCat istnieje możliwość mierzenia kliknięć na różne przyciski akcji, dzięki czemu widzimy dokładnie które aktywności wygenerowały jaką ilość konwersji z Instagrama.

 

 

 1. Jakich hashtagów mam używać, aby zwiększyć zaangażowanie na Instagramie?

  Co mierzymy: najskuteczniejsze hashtagi

 

Kiedy wiemy, które hashtagi użyte w naszych postach generują najlepsze efekty, wiemy których używać aby zwiększyć zaangażowanie wokół publikowanych treści. Ale najpopularniejsze hashtagi to także drogowskaz pokazujący jakie tematy zaciekawiły największą ilość użytkowników. Możemy więc dzięki temu lepiej planować content.

 

 

W NapoleonCat wizualizujemy to przy pomocy chmury hashtagów. Ta przykładowa ilustruje tydzień publikowania podczas którego blogerka kulinarna zorganizowała przyjęcie urodzinowe dla swojej córki. Jak widać autorka poruszyła w tym czasie wiele innych tematów, ale ten zdecydowanie zdominował obszar zainteresowań jej obserwujących. Może to być wskazówką do tego, że powinna pomyśleć o publikowaniu przepisów na dania dla dzieci – jest duża szansa, że tego typu content będzie cieszył się powodzeniem i zwiększy engagement rate jej profilu.

 

 1. Które z moich Insta Stories zbudowały największe zaangażowanie?

  Co mierzymy: oglądalność Insta Stories

 

Skoro aż 400 milionów użytkowników codziennie korzysta z Insta Stories, to znak, że warto choćby przymierzyć się do wykorzystania ich w celach marketingowych. Są szczególnie skuteczne gdy chcemy przekazać użytkownikom informacje o nowościach czy rzeczach, które dzieją się tu i teraz, bez potrzeby wizyty na naszym profilu.

 

 

Stories oddają sporo kontroli w ręce użytkownika – można je przewijać, oglądać jeszcze raz lub zupełnie pomijać. Wszystkie te czynności są ciekawych źródłem informacji o tym jak odbierana jest nasza obecność na Instagramie oraz jak użytkownicy reagują na treści które tam serwujemy. W NapoleonCat na stałe zachowane są wszystkie Insta Stories, dzięki czemu możemy prześledzić “klatka-po-klatce” jak zmieniają się te wskaźniki w dłuższym okresie czasu.

 

Chcesz wiedzieć więcej o mierzeniu kampanii na Instagramie? A może chcesz od razu zanurkować po dane dla Twojego profilu?

 

Jeśli masz w planach kampanię na Instagramie, to idealny moment by przetestować nas za darmo

Młodzi Polacy przestają korzystać z Facebooka?

Grzegorz Berezowski , 6 lipca 2018

Z Facebooka korzysta obecnie (czerwiec 2018) ponad 16 milionów Polaków w wieku 13+. Oznacza to, że w ciągu roku serwis zdobył 8% nowych użytkowników. W tym samym czasie Instagram, również należący do Facebooka, zanotował w naszym kraju wzrost  o 47% – z 4,2 miliona do 6,2 miliona. Analiza demograficzna osób aktywnie korzystających z Facebooka pokazuje jednak ciekawe zjawisko – spadek liczby użytkowników wśród najmłodszych. Czytaj dalej

Nowy sposób mierzenia zasięgu organicznego na Facebooku

Grzegorz Berezowski , 6 marca 2018

Facebook nieustannie zmienia swój algorytm odpowiadający za wyświetlanie treści. Zmiany te mają na celu stałe podnoszenie poziomu satysfakcji użytkowników z korzystania z serwisu. Dla marek przynosi to jednak negatywne skutki w postaci ciągłego spadku zasięgów organicznych treści przez nie publikowanych.

 

Na początku tego roku wprowadzona została kolejna modyfikacja algorytmu. Jej celem jest zwiększenie liczby treści znajomych i członków rodziny oraz wzrost znaczenia “znaczących interakcji”, czyli dyskusji wywoływanych w komentarzach do postów oraz ich udostępnień, pozytywnie wpływających na zasięg organiczny treści.

 

Jakby tego było mało, w lutym Facebook wprowadził także zmianę sposobu liczenia zasięgu organicznego. W efekcie, ich właściciele znów zobaczyli znaczące spadki na wykresach ilustrujących zasięg publikowanych przez nich treści. Jak duże? Poniżej prezentujemy przykładowe dane oraz pokazujemy, jak sprawdzić wpływ wprowadzenia nowego sposobu pomiaru na spadek zasięgów organicznych własnej strony. Czytaj dalej

Nowa funkcjonalność: oznaczanie użytkowników w odpowiedzi

Grzegorz Berezowski , 2 lutego 2018

Niedawne zmiany algorytmu Facebooka odpowiedzialnego za wyświetlanie treści użytkownikom tego serwisu oznaczają, iż faworyzowane będą te treści, które budzą dyskusje, czyli  skłaniają do ich komentowania, a nie jedynie “like’owania”. Takie treści mogą liczyć na wyższy zasięg organiczny. Tym ważniejsze zatem staje się aktywne angażowanie użytkowników i wciąganie ich do dyskusji.

 

Przez ostatnie tygodnie pracowaliśmy nad funkcjonalnością, której jednym z celów jest właśnie budowanie takiego zaangażowania. Od dziś możesz bowiem oznaczać użytkowników Facebooka w odpowiedziach publikowanych z poziomu NapoleonCatowego Inboxa.

 

 

W efekcie, użytkownik otrzyma na Facebooku natychmiastowe powiadomienie o udzielonej przez Ciebie odpowiedzi, co skłoni go do ponownego zaangażowania się w dyskusję. A jeśli jego wiadomość dotyczyła produktu, reklamacji czy innego tematu związanego z obsługą klienta, dzięki oznaczeniu i powiadomieniu, Twój (potencjalny) klient zostanie sprawniej obsłużony.

 

Aby oznaczyć użytkownika w odpowiedzi, wystarczy, że wpiszesz znak “@“. Wówczas pojawi się lista, osób biorących udział w aktualnej dyskusji, z której będziesz mógł wybrać interesującego Ciebie użytkownika – osobę prywatną bądź stronę.

 

Mam nadzieję, że dzięki tej funkcjonalności, Twoje działania na Facebooku staną się jeszcze skuteczniejsze, a praca z NapoleonCatem – przyjemniejsza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, uwagi bądź sugestie dotyczące innych funkcjonalności naszej aplikacji, podziel się nimi z nami pisząc na hello@napoleoncat.com.

Zasięgi organiczne na Facebooku – druga część analizy

Grzegorz Berezowski , 3 grudnia 2017

Dwa tygodnie temu opublikowaliśmy wyniki analizy stu największych polskich stron blogów na Facebooku, która pokazała znaczący spadek zasięgów organicznych tych stron. Aby uzupełnić ten obraz, postanowiliśmy przyjrzeć się także mniejszym stronom. Podzieliliśmy je na dwie grupy – od tysiąca do 10 tysięcy fanów oraz od 10 do 100 tysięcy fanów. Łącznie były to niemal dwa tysiące stron , które, podobnie jak poprzednio, przeanalizowaliśmy na przestrzeni od 02 sierpnia do 19 listopada br, czyli 110 dni. W tym czasie na badanych stronach opublikowane zostały 94 tysiące postów, które wygenerowały niemal 9 milionów interakcji. Okazuje się, że dla tych dwóch grup wyniki różnią się znacząco.

Czytaj dalej

Spadek zasięgów na Facebooku – badanie

Grzegorz Berezowski , 21 listopada 2017

W październiku branżą social media wstrząsnął artykuł opublikowany przez Słowacką firmę, która opisała efekty, jakie przyniosło eksperymentalne wprowadzenie w kilku krajach zmian w wyświetlaniu postów stron na Facebooku. Serwis testował rozwiązanie, w którym wszystkie posty publikowane przez strony, zostały przeniesione z głównego feedu do osobnego, nazwanego “Explore Feed”. W efekcie nastąpił drastyczny spadek zasięgów organicznych postów publikowanych przez strony. Facebook dosyć szybko odniósł się do tych danych informując, iż był to tylko jeden z wielu testów różnych rozwiązań, które firma stale prowadzi i w najbliższym czasie nie planują wdrożenia takiego rozwiązania. Temat spadających zasięgów organicznych jest jednak stale obecny w rozmowach marketerów zajmujących się Facebookiem. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, jak sytuacja wygląda w Polsce. Wyniki tej analizy nie pozostawiają złudzeń. Czytaj dalej

Najlepsze dni i godziny publikacji na Facebooku w branży motoryzacyjnej

Kasia Kowalczyk , 2 listopada 2017

najlepsze dni i godziny publikacji na facebooku w branzy motoryzacyjnej

Facebook cieszy się ogromnym zainteresowaniem w branży motoryzacyjnej – i to zarówno ze strony miłośników czterech kółek, jak i samych marek. W lutym tego roku sprawdzaliśmy, które marki cieszą się największą popularnością na Facebooku. Wśród najbardziej lubianych wówczas znalazły się strony: Audi Polska, Kia Motors Polska, BMW Polska, Mercedes-Benz Polska oraz Hyundai Polska.

Teraz postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda rozkład godzinowy i dzienny publikacji administratorów stron producentów samochodów oraz zaangażowanie użytkowników Facebooka (wyrażone w postaci polubień i innych reakcji, komentarzy do treści, udostępnień i innych interakcji z nimi). Porównaliśmy zatem, kiedy najczęściej pojawiają się nowe posty na stronach producentów, a kiedy miłośnicy czterech kółek najchętniej angażują się w te treści. Przeanalizowaliśmy prawie 14 tysięcy postów opublikowanych przez lokalne strony ponad 30 marek motoryzacyjnych w okresie 1. stycznia 2016 – 20. października 2017 (czyli posty z prawie 2 lat).

Czytaj dalej

Jak mierzyć efektywność pracy social media moderatorów

Kasia Kowalczyk , 23 października 2017

raporty-moderatorow-anlityka-mediow-spolecznosciowych-w-NapoleonCat

Każda firma, chcąca angażować i pogłębiać relacje z obecnymi klientami oraz pozyskiwać nowych, nieustannie szuka, testuje i wdraża nowe kanały marketingowe. Wiele organizacji już od dawna z sukcesem używa mediów społecznościowych. I to nie tylko do celów promocyjnych, ale również do generowania leadów, jako kanał wspierający obsługę klienta, czy źródło pozyskiwania informacji o potrzebach swojej grupy docelowej, pomysłach i sugestiach klientów. Jednakże, nadal wiele biznesów ma problem w zaplanowaniu skutecznej strategii, a przede wszystkim właściwym rozliczaniu efektywności działań w social mediach. Dla niektórych nie lada wyzwaniem okazuje się już samo dobranie odpowiednich osób do obsługi firmowych kanałów społecznościowych lub nawet decyzja, czy stworzyć taki zespół w ramach obecnych struktur, czy też zlecać prowadzenie działań w mediach społecznościowych na zewnątrz.

Niezależnie od tego, czy posiadasz własny zespół, współpracujesz z agencją zewnętrzną, czy freelancerami, niezwykle istotne jest, by umieć weryfikować efekty ich pracy. Z pomocą przychodzą narzędzia do zarządzania mediami społecznościowymi. Niektóre z nich, np. NapoleonCat, oferują społecznościowe skrzynki odbiorcze, pozwalające na zarządzanie treściami pochodzącymi z różnych platform. NapoleonCat udostępnia nie tylko wgląd w te treści, ale również możliwość ich moderacji, a od teraz również raportowania efektów pracy każdego z moderatorów. Dzięki temu możesz szybko sprawdzić, kto świetnie sobie radzi, a kto potrzebuje dodatkowego wsparcia, jaki jest średni czas reakcji na zapytania Twoich fanów i followersów itp. Możesz zatem zdefiniować wskaźniki KPI dla swoich moderatorów i regularnie śledzić ich stopień realizacji. I nie chodzi tu tylko o kontrolę pracy Twojego zespołu, ale również o szukanie sposobów na optymalizację i podniesienie efektywności ich działań. Dzięki raportom moderatorów oraz aktywności w społecznościowej skrzynce odbiorczej będziesz mógł sprawdzić, które obszary wymagają poprawy, a dzięki ich ulepszeniu osiągać lepsze wyniki z działań w social mediach.

 

Czytaj dalej

Nowe raporty dla profili na Instagramie

Kasia Kowalczyk , 12 października 2017

Analityka Instagrama i mediów społecznościowych. Raporty dla profili na Instagramie w NapoleonCat

Ostatnio sporo się działo w naszym narzędziu wokół raportów dla dowolnych profili w mediach społecznościowych. Wprowadziliśmy bowiem nowy moduł (Raporty BETA), który umożliwia nie tylko generowanie bardziej rozbudowanych i atrakcyjnych wizualnie raportów, ale również udostępnia nowe funkcje, tj. generowanie podobnych raportów na podstawie zapisanych szablonów, czy też automatyczne wysyłanie cyklicznych raportów na wskazane adresy email. Od dziś w module tym można również generować nowe raporty dla profili na Instagramie – zarówno dla kont własnych, aajk również dowolnego publicznie dostępnego profilu, np. konkurencji, czy influencerów.

Czytaj dalej

Nowe raporty porównawcze dla stron konkurencji na Facebooku

Kasia Kowalczyk , 19 września 2017

Umiejętność obserwowania i analizowania działań konkurencji w mediach społecznościowych jest niezwykle ważną kwestią w marketingu. Kanały społecznościowe firm konkurencyjnych są cennym źródłem informacji – o ich planach rozwojowych, priorytetach, przyjętej strategii biznesowej. Są również skarbnicą wiedzy o potrzebach, pomysłach i opiniach naszej grupy docelowej. Mogą być zatem źródłem pozyskiwania inspiracji, które pozwolą na poprawę jakości Twoich produktów, czy usług. Analiza konkurencji pozwala również zaobserwować panujące trendy, testować wdrażane przez nich rozwiązania, uczyć się na ich błędach. Więcej szczegółów o tym, w jaki sposób śledzić działania rynkowych rywali na Facebooku, znajdziesz w jednym z naszych ostatnich artykułów na naszym blogu.
Zarówno analiza, jak i raportowanie działań konkurencji może okazać się zajęciem czasochłonnym. Dlatego też postanowiliśmy zautomatyzować ten proces, wprowadzając do NapoleonCata możliwość automatycznego generowania cyklicznych raportów porównawczych dla stron konkurencji na Facebooku. Dodatkowo zmieniliśmy również ich wygląd, czyniąc je bardziej czytelnymi.

Czytaj dalej