Branża medyczna na YouTube – 7 sposobów, aby zrobić to dobrze

Reklamowanie produktów związanych z branżą farmaceutyczną nie jest tak proste jak promocja słodyczy czy kosmetyków. Spełnienie określonych wymogów oraz restrykcji wymaga tu z pewnością większej kreatywności. W realizacji działań promocyjnych produktów medycznych może pomóc nam YouTube. Budowanie marki z pomocą filmów publikowanych w serwisie, w oparciu o najczęściej wyszukiwane hasła związane ze zdrowiem, może okazać się naprawdę skuteczne. Poniżej znajduje się siedem sposobów na optymalizację działań marketingowych na YouTube dedykowanych branży medycznej.

PobierzSocial Footprint. Marketing farmaceutyczny

1. Zapoznaj się z ograniczeniami

Produkty lecznicze to nie chrupki czy batoniki, dlatego sposób ich reklamowania został dokładnie uregulowany w ustawie o prawie farmaceutycznym oraz rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie reklamy produktów leczniczych. Charakterystyczne ostrzeżenie „Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki…” to jednak nie jedyny element wyróżniający spoty promujące leki. Należy więc pamiętać o wielu innych zakazach. Reklamując produkt leczniczy nie wolno sugerować, że nieprzyjmowanie danego leku może pogorszyć stan zdrowia danej osoby. Zabrania się również promowania produktów leczniczych jako środków spożywczych lub kosmetycznych. Nie wolno też zapewniać o bezpieczeństwie i skuteczności stosowania produktu, podpierając się argumentem naturalnego pochodzenia. Te i wiele innych ograniczeń można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Dotyczy to reklam audiowizualnych, dźwiękowych i wizualnych, a więc jakiekolwiek formy promocji wybranych środków leczniczych na YouTube jak najbardziej podlegają ograniczeniom.

2. Angażuj specjalistów

Istnieje zakaz prezentowania produktów leczniczych przez osoby znane publicznie, naukowców, osoby posiadające wykształcenie medyczne lub farmaceutyczne, a także sugerujące posiadanie takiego wykształcenia. Jeśli jednak firma farmaceutyczna szuka promocji na YouTube, być może warto pomyśleć o kanale, w którym ekspert porusza tematykę zdrowia, nie koncentrując się na konkretnych lekach. Jeśli tylko w programie nie będą pojawiać się leki, w filmach może pojawić się lekarz lub osoby znane publicznie. Internauci szukają wielu informacji dotyczących zdrowia, dlatego podobne treści umieszczone na kanale marki z pewnością pozytywnie wpłyną na wizerunek firmy.

3. Pomyśl o dzieciach

Regulacje związane z reklamą produktów leczniczych wyraźnie zabraniają kierowania spotów do dzieci. W filmach nie wolno umieszczać żadnych elementów dedykowanych najmłodszym. Restrykcyjne przepisy nie dotyczą jednak tak zwanych suplementów diety, co bardzo dobrze widać w reklamach emitowanych w telewizji. Jak pokazują badania przeprowadzone w zeszłym roku na YouTube przez IRCenter, jednym z najczęściej odwiedzanych polskich kanałów markowych był ten poświęcony Kinder Niespodziance. Szukając sposobu na promocję suplementów diety na YouTube, które coraz częściej pojawiają się w atrakcyjnej formie cukierków, żelek lub lizaków, być może warto pomyśleć o kanale, który niekoniecznie musi być powiązany z medycyną i branżą farmaceutyczną. Stworzenie rozpoznawalnych, atrakcyjnych dla dzieci bohaterów, którzy pojawią się zarówno na opakowaniu suplementów, jak i w teledyskach i kreskówkach publikowanych na YouTube, z pewnością można przekuć w sukces.

4. Angażuj widzów

Internauci na pewno chętniej ufają zwykłym ludziom, którzy chcą podzielić się z nimi swoją historią. Szczególnie, jeśli chodzi o środki związane ze zdrowiem, jakie mają pomóc na konkretne dolegliwości. Wykorzystaj to, włączając do tego działania na YouTube. Jeśli w odpowiedni sposób zachęcisz konsumentów, aby podzielili się swoim pozytywnym doświadczeniem związanym z twoim produktem, z pewnością ma on szansę zyskać w oczach innych. Treści wideo mogą w tym pomóc.

5. Zadbaj o odpowiedni opis

Nawet najlepsze produkcje wideo publikowane na YouTube nie przebiją się na pierwsze strony wyszukiwarek, jeśli nie poświęcimy czasu na odpowiedni opis treści. Warto sprawdzić, jakich porad medycznych najczęściej szukają internauci i wykorzystać popularne frazy w tytule lub krótkiej informacji umieszczonej pod filmem. Opis powinien zawierać również linki powiązane z firmowym blogiem lub stroną internetową.

6. Zapomnij o telewizyjnych schematach

W reklamie telewizyjnej ogranicza nas czas, dlatego spoty są najczęściej dosłowne i prezentują konkretny produkt. Chcąc zaistnieć na YouTube, powinniśmy skupić się raczej na budowaniu zaufania do naszej marki oraz relacji z potencjalnym odbiorcą. Tu nie ogranicza nas czas, dlatego możemy pokusić się o różnego rodzaju treści rozrywkowe, edukacyjne lub poradnikowe. Komentarze pod filmami umożliwiają interakcję z widzem, dzięki czemu mamy możliwość lepszego poznania odbiorców naszych treści. Warto wykorzystać to podczas naszych działań marketingowych. Zaufanie do komercyjnych reklam, które znamy z telewizji, wciąż maleje, dlatego powinniśmy szukać nowych rozwiązań na budowanie pozytywnych skojarzeń z naszą marką. YouTube z pewnością pozwala tworzyć nieszablonowe treści, które, mimo że nie promują produktów w sposób bezpośredni, mogą pozytywnie wpłynąć na wizerunek firmy.

7. Słuchaj głosu internautów

Szukając pomysłów na filmy, które mogłyby pojawić się na kanale firmy związanej z branżą farmaceutyczną, warto skorzystać z narzędzi umożliwiających monitorowanie treści w Internecie. Usługi, jakie oferują Brand24, Sentione, Newspoint czy Monitori pozwolą dotrzeć do oczekiwań internautów i dzięki analizie wypowiedzi, które pojawiają się w mediach społecznościowych, dowiedzieć się, czego tak naprawdę szukają polscy konsumenci. W dzisiejszych czasach Google staje się naszym lekarzem pierwszego kontaktu. Zanim udamy się do specjalisty, szukamy pomocy w Internecie. Nie powinniśmy tego lekceważyć, a wręcz wykorzystać jako naszą szansę przy tworzeniu wartościowego contentu na YouTube. Sprawdźmy, jakie zapytania pojawiają się najczęściej i w oparciu o popularne hasła przygotujmy cykl porad lub ciekawostek w formie wideo.

Bartłomiej Luzak, YT360.PL
W najnowszym Social Footprint publikujemy także dane zebrane przez czołowe polskie firmy badawcze i agencje specjalizujące się w marketingu w mediach społecznościowych:

[slideshare id=44399459&doc=raportstyczen2015-150208020920-conversion-gate02&type=d&h=1100]

Więcej danych dostępnych jest w panelu NapoleonCat.com. Sprawdź za darmo przez 14 dni.

Testuj przez 14 dni
za darmo

Wypróbuj NapoleonCat przez 14 dni.
Bez rejestrowania karty płatniczej.

Wypróbuj NapoleonCat przez 14 dni.
Bez rejestrowania karty płatniczej.