×

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ To Ci się spodoba: Tagowanie "sentymentu" za pomocą AI!

Instagram w Polsce w 2015 – największe profile

Instagram był chyba najgorętszym tematem mijającego roku wśród social mediowych marketerów. Po jego przejęciu przez Facebooka za miliard dolarów zastanawiano się, czy przypadkiem serwis nie zniknie. Tymczasem rozwija się bardzo dobrze. Obecnie na świecie z Instagrama co miesiąc korzysta 400 milionów użytkowników. W Polsce, są to już ponad dwa miliony, z czego tylko 29% to osoby poniżej 18 roku życia. Ta informacja jest istotna z punktu widzenia marketerów, gdyż pokazuje znaczącą siłę nabywczą użytkowników tego medium. Zważywszy na fakt, że pod koniec ubiegłego roku Instagram udostępnił wreszcie możliwość emitowania reklam (integracja z systemem reklamowym Facebooka), obecny rok zapowiada się naprawdę pracowicie dla social mediowych planerów i strategów.

NapoleonCat_blog_20160128_Instagram_PL

Największe polskie profile na Instagramie to mieszanka celebrytów, blogerów i vlogerów oraz marek. Największą popularnością cieszy się Robert Lewandowski, choć w jego przypadku znaczącą część z ponad czterech milionów obserwujących stanowią zapewne zagraniczni fani piłki nożnej. Warto zwrócić uwagę na profil Suchara Codziennego, który zajął trzecie miejsce w zestawieniu, mając na koniec roku prawie 800 tysięcy obserwujących. Profil ten w 2015 roku zanotował prawie 500-procentowy przyrost liczby obserwujących. Opublikował dwa tysiące postów, które zdobyły 66 milionów polubień oraz 1,1 miliona komentarzy!

Łącznie, 100 największych polskich profili opublikowało 40 tysięcy postów, z których tylko 5% zawierało treści wideo, zaś 95% stanowiły zdjęcia. Instagram charakteryzuje się dużo wyższym zaangażowaniem użytkowników przejawiającym się w formie polubień i komentarzy do postów niż ma to miejsce na Facebooku, choć ich treść jest zdecydowanie bardziej zdawkowa. Na omawianych profilach w ubiegłym roku pojawiło się pół miliarda polubień i pięć milionów komentarzy.

NapoleonCat_Instagram_2015_top100_all

Przewaga kobiet nad mężczyznami wśród użytkowników Instagrama znajduje swoje odzwierciedlenie wśród profili komercyjnych, które znajdziemy na Instagramie. Zdecydowanie króluje moda i uroda – 62% ze 100 największych polskich profili marek należy do tych właśnie kategorii. Znajdziemy wśród nich marki odzieżowe (większość to marki streetwearowe), kosmetyczne oraz, co ciekawe, trzy salony specjalizujące się w manicure. Druga popularna kategoria to media – stacje i programy telewizyjne, czasopisma oraz stacje radiowe. Tutaj także dominuje tematyka kobieca – program Top Model czy czasopismo Glamour.

Najwięcej polubień zdobywały posty publikowane przez profil programu Top Model. Najpopularniejszy z nich, prezentujący zwycięzcę ostatniej edycji zdobył ich prawie 19 tysięcy. Najczęściej komentowanym był natomiast post opublikowany przez markę New Balance.

Najbardziej dynamicznie rósł profil McDonald’s Polska, który zanotował niemal 14-krotny wzrost liczby obserwujących. Zapewne przyczyniła się do tego intensywna kampania reklamowa promująca hashtag #mamsmakanamaka, która okazała się jedną z bardziej skutecznych na świecie wśród kampanii przeprowadzonych dotychczas na Instagramie. Kampania została zrealizowana przez agencję DDB&tribal oraz dom mediowy OMD.

NapoleonCat_Instagram_2015_top100_brands

Instagram, jak na razie, nie ułatwia życia marketerom chcącym prowadzić profil swojej marki na tej platformie. Publikacja treści możliwa jest tylko z telefonu komórkowego, co w przypadku użytkowników indywidualnych ma sens, gdyż niejako wymusza publikację obrazów uchwyconych w danym momencie. Jednak w przypadku profili komercyjnych, które zwykle dużo czasu i uwagi poświęcają dopracowaniu przekazu na publikowanych zdjęciach czy filmach, jest to spore utrudnienie. Także moderacja treści możliwa jest tylko z poziomu aplikacji mobilnej, która na dodatek nie umożliwia łatwego przełączania się pomiędzy profilami.

Ten problem pomaga rozwiązać NapoleonCat, w którym wprowadziliśmy zintegrowaną skrzynkę odbiorczą dla wszystkich nowych treści z wielu profili i stron na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu, wielu moderatorów w jednym miejscu ma dostęp do nowych komentarzy, postów i prywatnych wiadomości, co umożliwia sprawną moderację.

NapoleonCat_inbox

Kolejnym ułatwieniem umożliwiającym prowadzenie skutecznego dialogu z użytkownikami Instagrama, angażowanie ich i pozyskiwanie nowych obserwujących, jest moduł „Engage”. Umożliwia on śledzenie na bieżąco treści publikowanych przez innych użytkowników, zawierających określone hashtagi lub oznaczonych w konkretnych lokalizacjach (np. w naszej restauracji czy sieci sklepów), komentowanie i polubienie takich treści, oraz dodawanie autorów do profili przez nas obserwowanych.

NapoleonCat_engage

Instagram niewątpliwie będzie przykuwał w najbliższym czasie uwagę reklamodawców, także dzięki dynamicznemu rozwojowi formatów reklamowych dostępnych na tej platformie. Marketerzy z utęsknieniem wyczekują także momentu, w którym możliwe stanie się umieszczanie aktywnych linków w treści postów. To zwiększyłoby możliwości konwersji z działań organicznych. W tej chwili jedynym bowiem sposobem na przekierowanie ruchu z Instagrama na własną witrynę internetową jest umieszczenie linka w opisie własnego profilu, a następnie skłonienie użytkowników do jego odwiedzenia.

Jesteśmy ciekawi, jakie zmiany na tej platformie przyniesie rok 2016. Tymczasem zachęcamy Was do zwiększenia swojej aktywności na Instagramie, gdyż, jak się okazuje, Facebook umiejętnie zarządza jego rozwojem, który wydaje się być niezagrożony. Jeśli jeszcze nie korzystacie z NapoleonCata, zachęcamy do założenia konta, i sprawdzenia jego możliwości w zakresie analityki profili własnych, konkurencyjnych oraz analityki hashtagów, które są jednym z kluczowych elementów komunikacji na Instagramie.

Testuj przez 14 dni
za darmo

Wypróbuj NapoleonCat przez 14 dni.
Bez rejestrowania karty płatniczej.

Wypróbuj NapoleonCat przez 14 dni.
Bez rejestrowania karty płatniczej.